BIP Strona Główna
Aktualności
08.11.2018

7 listopada 2018 r. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim odbyło się uroczyste otwarcie największych w tym roku ćwiczeń wojskowych pod kryptonimem Anakonda-18.

Udział w nich weźmie około 3000 żołnierzy z 12 Dywizji Zmechanizowanej i ponad 1000 jednostek sprzętu. Ćwiczenie Anakonda odbywa się od 2006 r. co dwa lata i jest organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W Anakondzie uczestniczyć będą żołnierze z 10 krajów Sojuszu oraz  struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium RP ćwiczyć będzie około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego. Tegoroczna Anakonda zostanie przeprowadzona na poligonach w Polsce, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej oraz na Morzu Bałtyckim. Po raz pierwszy w historii ćwiczenie będzie prowadzone w Estonii, Litwie i na Łotwie. W ćwiczeniu weźmie również udział  ok. 450 członków z ponad 20 organizacji proobronnych. Zostaną one zgrupowane w ośmiu plutonach, które mają współdziałać z Siłami Zbrojnymi, m.in. na poligonie w Orzyszu i Drawsku Pomorskim.

Celem ćwiczenia jest integracja narodowych, sojuszniczych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych. Ćwiczenie zostało podzielona na dwa etapy. Pierwszy, poligonowy, odbędzie się w dniach 7-16 listopada. Głównym miejscem manewrów będą poligony w okolicach Drawska i Orzysza. Podczas ćwiczeń zaplanowano m.in. marsze kolumn wojskowych po drogach publicznych, manewry ogniowe różnych rodzajów uzbrojenia, prowadzonych z lądu i powietrza, wspierane przez działania sił specjalnych, a także pokonywanie przeszkody wodnej na rzece Wiśle. W części drugiej, dowódczo-sztabowej, sprawdzeniu zostanie poddane mzgranie różnych struktur dowodzenia, ich zdolność do planowania, organizowania i prowadzenia działań, a także sprawność przemieszczania poszczególnych stanowisk dowodzenia.

GALERIA ZDJĘĆ

plut. Radosław Dominowski